استیون هاوکینگ و خداوند

سلام دوستان من ، چندی پیش کتابی را مطالعه می کردم و حیفم آمد که آن را به شما معرفی نکنم و این قسمتش را برای شما بازگو نکنم .نام این کتاب « تاریخچه زمان » به قلم استیون هاوکینگ بود و البته از لحاظ مفهومی درباره کیهان شناسی بود و من هم به اندازه خود از آن استفاده کردم ولی در آن قسمتی وجود دارد که اعتقادات هاوکینگ را در مورد خدا توضیح می دهد . در واقع هاوکینگ قبل از آن که یک کیهان شنای شود نظرش را درباره خداوند سامان داده بود .هنگامی که هاوکینگ 13 ساله بود ،قهرمان مورد علاقه اش فیلسوف آتئیست و ریاضیدان ، برتراند راسل بود .در این سن دو تن از دوستان هاوکینگ در نتیجه کوشش های بیلی گراهام در سال 1955 به مسیحیت گرویدند .به گفته زندگی نامه نویسان وی در سال 1992 ، هاوکینگ با نوعی بی طرفی خود را از این رخ داد ها بر کنار نگاه داشت .مهمترین رویداد زندگی او در سال 31 دسامبر 1962 بود .او با همسر آینده اش جین وایلد در شب سال نو آشنا شد .یک ماه بعد معلوم شد که او به بیماری ALS دچار است .به او گفته شد 2 سال بیشتر زنده نمی ماند .

هاوکینگ در این مقطع از زندگی یک فارغ التحصیل متوسط در دانشگاه کمبریج بود .

آنان در جولای 1965 با یک دیگر ازدواج کردند . هاوکینگ خود می گوید :«آنچه واقعا باعث تغییر شد نامزدی من با زنی به نام جین وایلد بود .این رویداد پیزی برای زنده ماندن به من داد .»  جین هاوکینگ به نوبه خود شخص جالبی است . او به زودی تصمیم گرفت رشته تحصیلی برگزیند  که تا حد امکان از رشته شوهرش متفاوت باشد . او دکترای ادبیات پرتغال در سده های میانه دارد .وی یک مسیحی است .او در سال 1986 گفت : بدون ایمان به خداوند هرگز قادر به زندگی در این وضعیت نبودم .

علت فروش 10 میلیون نسخه از این کتاب یا دلیل موفقیت هاوکینگ در عمومی کردن دانش آن است که او به مسائل معنا و هدف که دغدغه همه مردمان اندیشمند است ، پرداخته است . البته من چند بار این کتاب را خوانده ام و همه قسمت های آن را متوجه نشده ام ( خوب کلاً به سن من نمی خورد اما به سبب علاقه بسیار به کیهانشناسی آن را خوانده ام ) ولی به حد خودم از آن استفاده بسیار کرده ام و دوستان اگر به این مبحث علاقه دارند من این کتاب را به آن ها معرفی می کنم .

                        استیون هاوکینگ

/ 2 نظر / 4 بازدید
ماندانا

از مطلبی که گذاشتید لذت بردم . زیبا بود.

بهداد

آرین جان چند روز قبل در کانال من و تو قرار شده بود بزودی برنامه مستندی از افکار و روحیات استیون هاوکینگ در رابطه با کیهان شناسی پخش شود آلان که این مطلبت را خواندم به یاد این مرد بزرگ افتادم...