اصحاب اُخدود چه کسانی بودند ؟

در قرآن در سوره بروج آیات 4 الی 8 پیرامون ماجرای دردناک شهادت مسیحیان با ایمان ، در نجران که قبل از ظهور پیامبر (ص) رخ داد آمده است که به داستان اُخدود معروف است . ذونواس آخرین طاغوت از سلسله قبیله جمیر بود که بر سرزمین یمن سلطنت می کرد ، او یهودی بود و افراد قبیله و سایر مردم یمن را به این آیین دعوت  کرد ، همه از او پیروی کردند و سراسر کشور پهناور یمن پیرو آیین یهود شدند ؛ ولی در قسمت مرزی بین حجاز و یمن منطقه وسیعی به نام نجران دارای هفتاد روستا بود که جزء کشور یمن بود ، اما تبلیغات مسیحیان به آن جا راه یافت و مردم آن جا به آیین مسیحیت گرویدند .

                                حمله ذونواس به یهودیان

چون این خبر به گوش ذونواس رسید بسیار خشمگین شد و تصمیم گرفت مردم نجران را با سخت ترین شکنجه ها سرکوب و نابود کند مگر کسانی که به دین یهود برگردند. به دنبال این تصمیم با لشگری مجهز و انبوه به طرف نجران حرکت کرده و شهر را محاصره نمود . ابتدا او با علما و بزرگان نجران به مذاکره پرداخت و آنها را از تصمیم خود آگاه کرد ولی علما و بزرگان گفتند آیین نصرانیت در اعماق دل و جان ما نفوذ کرده به طوری که محال است از آن دست برداریم . ذونواس وقتی که سرسختی و استقامت آن ها را دید دستور داد خندق ها و گودال های بزرگی را حفر کنند و درون آن ها را پر از هیزم نموده و آتش های شعله ور به وجود آورند ، سپس آن ها را بین آیین یهود و مسیحیت مخیر می ساختند ولی آن ها مقاومت کرده و آیین خود را رها نمی نمودند در نتیجه آن ها را در کام آتش می افکندند ، به طوری که  سرزمین نجران از همه مسیحیان تهی شد و جز یهود کسی در آن جا باقی نماند .

/ 12 نظر / 25 بازدید
نمایش نظرات قبلی
hoda1024

سلام بزرگوار چه قدر مطلب تكان دهنده اي زدين/خداكنه استقامت مردم مسلمان هم به اين زيادي وانشالله خيلي بيشتر از اصحاب اخود باشه تا ريشه ي كفر ونفاقي كه افتاده توي دنيا بسوزه/راستي من يه سوال هم ازخدمت شما داشتم اينكه چطوري توي وبلاگاي پرشين بلاگ آهنگ يا موسيقي ميذارن ؟بهم سر بزنيد خوشحال ميشم [گل]

یاسی

جالب بود نشنیده بودم مفید واقع شد[گل]

غدیر کشاورز

اصحاب « اُخدود » صحیح می باشد لطفا! تصحیح نمایید .( قُتِلَ أصحَبُ الأخدُود )

حافظ مكن انديشه...

سلام... وبلاگ مفيدی دارید... می خواستم عرض كنم اصحاب " اخدود " صحيح می باشد... به منم سر بزنيد...

مولا

سلام علیکم التماس دعا

مولا

سلام در ضمن جواب نظرات را در قسمت ارسال پاسخ، جواب ندهید که ارسال نمی شود. باید وارد وب شوید و نظر را پاسخ دهید. یا مولا علی

مجید

ممنون استفاده کردم

ذهابی

با سلام بر ارین عزیز ضمن تسلیت به مناسبت ایام محرم وصفر محضر شما وهمه شیعیان. از مطلب شما استفاده کردم وسپاسگزارم

مامان مهدی

سلام ارین عزیز.الساعه در حال خواندن سوره ی بروج بودم به اصحاب اخدود رسیدم داخل اینترنت سرچ کردم که از احوال این مردم اگاه بشم به وبلاگ تو برخوردم.ارین جان افرین به پدر و مادرت برای تربیت فرزندی مثل تو به مامانت بگو برای منم دعا کنه.راستی چرا دیگه نمینویسی سرخورده نشو حتی اگه یک نفر مثه من مطالبت رو بخونه ثواب کردی.حدود دو سال و نیم پیش نوشتی پس کجایی؟