زمین میزبان بارش شهابی اسدی


دبیر انجمن نجوم اهواز با اشاره به جزئیات بارش شهابی اسدی از بارش شهابی اسدی خبر داد و گفت: این بارش در روزهای 27 و 28 آبان ماه به اوج خود می رسد.

    

بارش شهابی اسدی را یکی از معروفترین بارشهای شهابی سال دانست و افزود: به دلیل درخشندگی ماه تعداد شهابهای قابل مشاهده در هر ساعت در این دور روز اندک است.

دبیر انجمن نجوم اهواز کانون بارش اسدی را صورت فلکی "اسدی" یا "شیر" ذکر کرد و اظهار داشت: این بارش از بازماندگان دنباله دار "تمپل- تاتل" 55p است که در سال 1998 به نزدیکترین فاصله خود به زمین رسید و دوباره از زمین دور شد.

وی با اشاره به سابقه بارش اسدی خاطر نشان کرد: بارشهای شهابی این دنباله دار در سالهای 77 تا 79 به دلیل اینکه به نزدیکترین فاصله خود به زمین رسیده بود به صورت رگبارهای شهابی بود و شهابهای آن به حدی بود که در یک ساعت 4 هزار شهاب به ثبت رسید.

جعفری زاده به وضعیت بارش امشب اشاره کرد و یادآور شد: این بارش در سال جاری وضعیت مطلوبی ندارد چرا که ماه در کانون اسدی یعنی در نزدیکی کانون بارش قرار دارد از این رو تعداد شهاب هایی که می توان در یک ساعت مشاهده کرد (ZHR) حدود 10 تا 20 شهاب پیش بینی می شود. 

وی همچنین به بیان جزئیات بارش شهابی پرداخت و ادامه داد: این بارش در طی دو روز به اوج بارش می رسد. اولین بارش امشب جمعه 27 آبان است. امشب ماه در ساعت 23 طلوع می کند و 30 دقیقه بعد صورت فلکی اسد از افق شرقی طلوع می کند. فاز (درصد درخشان ماه) 60 درصد است که در این حالت ماه دارای نور زیادی است.
 
جعفری زاده اوج بعدی بارش اسدی را بامداد روز شنبه 28 آبان ماه دانست و اضافه کرد: در ساعت 23 به وقت UT دومین اوج بارش اسدی را شاهد خواهیم بود که این زمان در ایران برابر ساعت 2:30 بامداد روز 28 آبان ماه است. همزمان با آغاز بارش ماه هم طلوع می کند. ماه در حالت تربیع دوم است و 50 درصد نور ماه را می توانیم مشاهده کنیم.
 
وی به نحوه رصد این پدیده نجومی اشاره کرد و گفت: برای رصد بارش شهابی نباید محل کانون بارش را رصد کرد چراکه شهابها به سمت مخالف جهت مکان بارش حرکت می کنند و از مرکز بارش ردی را برجای می گذارند از این رو رصدگران برای رصد شهابها باید 40 درجه از مرکز بارش فاصله بگیرند.


منبع :*ساحل فیزیک*

/ 3 نظر / 3 بازدید
ایمان آرزه

سلام و عرض ادب و احترام ... وبلاگ خیلی خوبی دارید ، حتما زحمات زیادی متحمل شدید ... امیدوارم بر سر این حقیر منت گذاشته و به وبلاگ من هم سری بزنید و نظرتونو بنویسید ... عزیز باشید ...

ابوالفضل

سلام وب خوب و مفیدی دارید به ما هم سر بزنید و در صورت تمایل لینک کنید موفق باشید[تایید]