سایوز با سه فضا نورد راهی ایستگاه فضایی شد

      پس از سه ماه توقف و برای نخستین‌بار بعد از بازنشسته شدن شاتل‌ها، فضاپیمای روسی سایوز، سه فضانورد را راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی کرد.        پس از سه ماه توقف و برای نخستین‌بار بعد از بازنشسته شدن شاتل‌ها، فضاپیمای روسی سایوز، سه فضانورد را راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی کرد.

دان بربنک، فضانورد 50 ساله امریکایی به همراه آناتولی ایوانیشین ۴۲ ساله و آنتون شکاپلروف ۳۹ ساله هر دو روس هستند، فضانوردان این پرواز و جانشینان ساکنین فعلی ایستگاه فضایی بین‌المللی هستند. قرار است این گروه پس از سفری دو روزه در کنار ایستگاه فضایی پهلو بگیرند تا جایگزین مایک فوسوم از ناسا، ساتوشی فوروکاوا از ژاپن و سرگئی ولکوف از روسیه شوند.

فضانورد امریکایی که برای نخستین بار با سایوز پرواز می‌کند، پیش از این دو بار و در سال‌های 2000 و 2006 با شاتل به ایستگاه فضایی سفر کرده بود اما هر دو همراه روس او، نخستین بار است که به فضا می‌روند.

این پرتاب در ساعت 11:14 به وقت محلی از پایگاه بایکونور در قزاستان و در حالی که بارش برف شدید بود، انجام شد. 9 دقیقه بعد سایوز در مداری با ارتفاع 190 تا 230 کیلومتر قرار گرفت.

پس از بازنشستگی شاتل‌ها، سازمان فضایی روسیه، تنها راه ممکن برای فرستادن فضانورد و نیز تجهیزات به ایستگاه فضایی در سال‌های آینده خواهد بود. این سازمان پس از سقوط نادر یک موشک بدون سرنشین سایوز در اوایل شهریورماه، تمامی ماموریت‌های انسانی به فضا را تا امروز به حالت تعلیق در آورد.

حالا رئیس این سازمان می‌گوید که این اتفاق "نادر" بر اثر گرفتگی یکی از لوله‌های سوخت روی داده است.

پیش از پرتاب، فضانوردان از ایمنی این پرواز و فن‌آوری شاتل‌ها ابراز اطمینان کرده بودند.

/ 0 نظر / 3 بازدید