پایانی بر آغاز یک ماجراجویی فضایی

سرانجام امیدها برای بر طرف شدن ایراد در موشک تصحیح کننده مدار ماهواره روسیسرانجام امیدها برای بر طرف شدن ایراددر موشک تصحیح کننده مدارماهواره روسی "فوبوسگرونت" رنگ باخت و به نظر میرسد نخستین ماموریت میان سیارهای روسها در پانزده سال اخیر، با شکست کامل روبرو شده است.

البته هنوز هیچ اعلام رسمی از سوی سازمان فضایی روسیه در این مورد منتشر نشده، اما دنبالکنندگان غربی این ماهواره میگویند که با سپری شدن 2 زمان برنامهریزی شده برای روشن شدن موتورهای ماهواره و خارج شدن آن از مدار زمین، دیگر امیدی به ادامه این ماموریت نیست.

این ماموریت که فوبوس - گرونت نام دارد (گرونت در زبان روسی به معنای خاک و زمین است)، به مقصد یکی از دو قمر مریخ - فوبوس- پرتاب شده است. فوبوس جرمی سیب زمینی شکل به درازای 27 کیلومتر است که احتمال می‌رود سیارکی به دام افتاده در جاذبه‌ی مریخ بوده باشد.

بدین ترتیب ماهواره و راکت همراهش همچنان در مداری بسیار پایین به دور زمین خواهند چرخید. مداری که 51 درجه با استوا فاصله دارد و در ارتفاعی بین 339 تا 206 کیلومتر از سطح زمین قرار گرفته است.

بنا بود فوبوس - گرونت پس از نشستن بر روی این ماه، نمونه‌هایی از سنگ و خاک آن را به زمین برگرداند. بدین ترتیب کاوشگر روسی می‌توانست اطلاعات ارزشمندی در مورد منشاء این قمر در اختیار دانشمندان قرار دهد. انتطار می‌رفت کاوشگر فوبوس - گرونت در شهریور سال بعد به مدار مریخ برسد و در بهمن ماه (فوریه 2013) بر روی قمر کوچک مریخ فرود آید و پس از سی و سه ماه در امرداد 92 نمونه‌های جمع آوری شده از خاک آن را که انتظار می رفت حدود 200 گرم شود، به زمین بر گرداند.

بنابر گزارش های غیر رسمی، ساعاتی پس از پرتاب، ارتباط رادیویی با ماهواره نشان میداد که صفحههای خورشیدی باز و مستقر شدهاند و تمام سیستمها به خوبی کار میکنند. اما تا دو روز پس از این ارتباط دیگر هیچ صدایی از کاوشگر شنیده نشد. تمامی تلاش‌های ایستگاههای زمینی روسها و نیز سازمان فضایی اروپا برای برقراری ارتباط دوباره با آن ناکام ماند.

این ماموریت از جنبه‌ی دیگری نیز حایز اهمیت بوده است: بنا بود موشک حامل ماهواره روسی، "یینگئهو-1"، نخستین ماهواره‌ی چینی‌ها را نیز به مدار مریخ برساند. به جز این دو، محفظه کوچکی از سوی انجمن سیاره شناسی در این ماموریت قرار گرفته بود که شامل 10 گونه از میکرو ارگانیزمها بود تا به مریخ سفر کنند و دوباره به زمین برگردانده شوند.

کاوشگر فوبوس - گرانت به نسبت بزرگ است و در سکوی پرتاب، وزن موشک، ماهواره‌ها و سوخت آن به بیش از یازده تن می‌رسد. این کاوشگر دقایقی بعد از نیمه شب به وقت محلی – 11 و 45 دقیقه بعد از ظهر سه‌شنبه به وقت تهران – از پایگاه بایکونور قزاقزستان به فضا پرتاب شد و حدود 11 دقیقه بعد در مدار زمین قرار گرفت.

حالا اگر مهندسان روسی نتوانند موتورهای فضاپیما را روشن کنند، ماهواره ای که حدود 10 تن مواد سمی همراه خود دارد، دوباره به سوی زمین خواهد آمد: این مدار آن قدر پایین است که نتواند بیشتر از سه هفته این میهمان شکست خورده را تحمل کند. سوخت پیشران این فضاپیما، ماده سمی و نامتقارن دی متیل هیدرازن (C2H8N2) و تترا اکسید نیتروژن است.

 به نظر می‌رسد طالع بهرام برای همسایه‌های شمالی‌مان چندان خوش یمن نباشد و آن‌ها همچنان در بلند پروازی‌های‌ فضایی‌شان ناکام مانده باشند.

اگر به پیگیری ماجرای این ماهواره علاقه مند هستید، می توانید به وب سایت امیلی لاکداوالا (EmilyLakdawalla) از سوی انجمن سیاره سناسی و نوشته های آناتولی زاک (Anatoly Zak) در سایت RussianSpaceWeb.com سر بزنید.

منبع:سایت نجومی آسمان پارس

/ 0 نظر / 4 بازدید