180 منجم عضو انجمن نجوم ایران هستند

ˈحبیب خسروشاهیˈ نایب رییس انجمن نجوم ایران روز پنجشنبه در حاشیه ششمین همایش ملی نجوم و اختر فیزیک ایران در دانشگاه بیرجند با اشاره به طرح احداث رصدخانه ملی ایران گفت: کار انتخاب مکان این رصد خانه انجام شده و طراحی اولیه و مفهومی آن به اتمام رسیده است.

وی با اشاره به اینکه امسال 150 میلیارد ریال بودجه به این طرح اختصاص یافته است، ادامه داد: برای اجرای مرحله ساخت این رصد خانه نیاز به تامین اعتبار لازم می باشد.

وی با بیان اینکه تاکنون 100 میلیارد ریال برای اجرای این طرح هزینه شده است، گفت: تا شهریور ماه سال آینده جاده این رصد خانه به اتمام می رسد.

نایب رییس انجمن نجوم ایران اظهار داشت: رصد خانه ملی ایران در قالب طرح های اولویت دار مهر ماندگار قرار گرفته که باید اعتبار مورد نیاز آن تخصیص یابد.

خسروشاهی با بیان اینکه 10 تا 12 رصدخانه در دانشگاه های کشور وجود دارد،گفت: این رصدخانه ها مکان مناسبی برای مطالعه و آموزش دانشجویان ارشد در رشته نجوم هستند.

در ششمین همایش ملی ملی نجوم و اختر فیزیکی ایران که در دانشگاه بیرجند در حال برگزاری است، از طراح و سازنده رادیو تلکسوپ در فراکانسVLF تجلیل شد.

ˈمرجان مربوطیˈ دانشجوی ارشد رشته نجوم روز پنجشنبه در مراسم افتتاح ششمین همایش ملی نجوم و اخترفیزیک ایران در بیرجند، به عنوان طراحی و ساخت این رادیو تلسکوپ با فراکانس بسیار پایین و صد درصد ایرانی مورد تجلیل قرار گرفت.

نایب رییس انجمن نجوم ایران در این مراسم گفت: هر سال در همایش ملی نجوم ایران به منجمانی که ابزاری با تولید داخل در زمینه نجوم طراحی و تولید کنند از طرف پروفسور ثبوتی بنیانگذار نجوم حرفه ای کشور جایزه داده می شود.

خسروشاهی افزود: منجمان باید ابزاری در راستای سهولت فعالیت های نجومی و تسهیل در امور رصد خانه ها طراحی و تولید کنند.

وی ادامه داد: این ابزار نجومی برای برگزاری دوره های آموزشی برای دانشجویان این رشته مناسب بوده و برای مطالعه لایه های جو طراحی و ساخته شده است.

منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

/ 0 نظر / 15 بازدید