مواجهه با یک سیارک 400 متری و پیشنهاد یک پروژه

شرایط رصدی سیارک در ایران:

به نظر می رسد زمان کمترین فاصله طی روز بوده ودرپهنه کشور عزیزمان ایران قابل مشاهده نیست.در زمان نزدیکی قدر ظاهری سیارک حدود 11 پیش بینی شده که با یک تلسکوپ 6 اینچی نیز قابل مشاهده است .ولی دو مشکل رصد سیارک را دشوار می نمایند:

1-      در زمان نزدیکی سیارک با زمین , ماه در هلال شب 12 و13 بوده و نور روشن آن مسیر عبور سیارک را تحت تاثیر قرار داده ورصد سیارک را دشوار خواهد کرد بنابراین برای رصد آن احتیاج به تلسکوپهای بزرگتر می باشد.

2-      یکی دیگر از مشکلات رصد سیارک سرعت زیاد آن در میان ستارگان آسمان وشناسایی آن است . بعضی منابع سرعت عبور آن را به اندازه قطر ماه در هر سه دقیقه یا 17 برابر قطر ماه یا هشت ونیم درجه در یک ساعت اعلام نموده اند.

زمانهای مشاهده درایران:

 سیارک در غروب سه شنبه در سمت غرب آسمان در حالیکه فاصله آن با زمین از 520 هزار کیلومتر کمتر شده و نورانیت آن بیشتر می شود(قدر از حدود12 به 11 می رسد) به تدریج ارتفاعش کم می شود و در حدود ساعت 8 و 32 دقیقه غروب می کند.بر اساس چیزی که نرم افزار استاری نایت نشان می دهد ارتفاع سیارک در ساعت 7 در حالیکه دارای قدر 12 است در حدود13 درجه می باشد.شناسایی جرم با چنین درخشندگی کمی کار بسیار دشواری است.پیشنهاد می شودیک یا دو روز قبل یعنی غروب یک شنبه یا دوشنبه با تلسکوپی که دراختیار دارید امکان مشاهده چنین جرمی باچنین نورانیتی را بررسی نمایید.

  

تصویر بالا مدار سیارک در سه شنبه شب ساعت 7:33به افق بوشهر را نشان می دهد(نرم افزار استاری نایت)

 

سیارک در غروب چهار شنبه در حالیکه با سرعت مداری زیاد خود از نزدیکترین فاصله با زمین عبور کرده وبه فاصله بیشتر از 800 هزار کیلومتری رسیده از قدر اندکی بیشتراز 10 وهفت دهم در شرق آسمان قابل مشاهده می شود .اما اینبار اشکال اول که در بالا به آن اشاره شده خود نمایی می کند.نور ماه که تنها در حدود 15 درجه با سیارک فاصله دارد رصد سیارک را دشوار می کند.با گذشت زمان وباتوجه به دورشدن سیارک از زمین هم نور آن کاسته می شود وهم فاصله ظاهری آن باماه کمتر می شود.بنابراین بهترین زمان پیشنهادی برای رصد سیارک اوائل شب چهارشنبه می باشد.

 

 

 

 

تصویر بالا مسیر عبور سیارک در چهارشنبه شب ساعت 7:33 را نشان میدهد(نرم افزار استاری نایت)

 

مکان دقیق سیارک در آسمان

در آدرس زیر می توانید  به اطلاعات مختصات مکان سیارک  از دید محل خود دست بیابید(مکان این سیارک  بکمک نرم افزار استاری نایت نیز قابل دستیابی است)

سایت CALSKY.COM  قسمت ASTEROIDS  قسمت OPPOSITIONS/CLOSE APPEROACHES

 

پروژه پیشنهادی:

 

در این برنامه پیشنهادی هدف این است که فاصله سیارک با زمین به روش اختلاف منظر پیدا شود.برای اینکار کافیست در یک ساعت مشخص که با هماهنگی سایر گروههای علاقه مند اعلام می شود موقعیت دقیق سیارک نامبرده در میان ستارگان آسمان بکمک رصد دیدگانی یا عکاسی بهمراه طول وعرض جغرافیایی محل رصد یا عکاسی گزارش شود.برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با ایمیل info@haftaseman.ir ویا شماره 09174402022 تماس حاصل نمایید. لطفا" نظرات وپیشنهادهای خود را با ما در میان بگذارید.

منبع دریافتی :آسمان پارس

/ 0 نظر / 4 بازدید