سریعترین ستاره هستی

به گزارش سرویس علمی فناوری جام نیوز به نقل از ایرنا در تاریخ 17 آذر (8 دسامبر) این ستاره در خط استوای خود با سرعت 600 کیلومتر در ثانیه به دور خود می گردد و می تواند جد برخی از روشن ترین انفجارها موسوم به انفجار اشعه گاما در جهان باشد.

به گزارش اسپیس دیلی، سرعت چرخش این ستاره آن قدر زیاد است که این ستاره به دلیل نیروهای گریز از مرکز در آستانه فروپاشی است.
مشاهده این ستاره با تلسکوپ فوق عظیم اروپای جنوبی در رصد خانه پارانال در شیلی به عنوان بخشی از مطالعه سنگین ترین و پرنورترین ستاره ها در منطقه ای موسوم به 'تارانتولا نبولا' صورت گرفته است.
این منطقه، زادگاه ستاره های کهکشان همسایه موسوم به ابرهای عظیم ماژلانی است که در فاصله 160 هزار سال نوری از زمین قرار دارند.

این ستاره که 'VFTS 102' نام گرفته است بسیار داغ و درخشان است و نور آن 100 هزار برابر خورشید ماست.
بر اساس یافته های این گروه تحقیقاتی، این ستاره گذشته خشنی داشته و بر اثر انفجار ستاره همتای خود از یک منظومه دو ستاره ای خارج شده است.

گرمای بسیار زیاد و غیر معمول این ستاره فقط به دلیل چرخش بسیار سریع آن ایجاد شده است. این ستاره با سرعت 70 هزار مایل در ساعت و یا 30 کیلومتر در ساعت در حال دور شدن از ستاره های همسایه خود است.

این ستاره بسیار به یک تپ اختر و باقی مانده یک ابرنواختر که باقی مانده ستاره همتای آن بوده اند و زمانی به دور آن ستاره می گشتند، نزدیک است.
محققان می گویند احتمالا این ستاره در زمان مرگ خود آتش بازی چشمگیری به پا کند.
نتایج این تحقیقات در نشریه مجموعه مقالات اخترفیزیک منتشر شده است.

 

/ 0 نظر / 3 بازدید