پاسخ به شبهات اعزام نخستین میمون فضانورد ایرانی در کمیته بین‌المللی فضا

رییس سازمان فضایی ایران از حضور متخصصان فضایی کشورمان برای پاسخگویی به شبهات مطرح شده در خصوص اعزام نخستین میمون فضانورد ایرانی به فضا در کمیته استفاده صلح‌آمیز از فضای ماورای جو سازمان ملل (کوپوس) خبر داد.

 

به گزارش خبرنگار فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر فاضلی در نخستین هم‌اندیشی علوم وفناوری‌های فضایی ‌که صبح چهارشنبه در محل پژوهشگاه فضایی ایران برگزار شد با بیان این که سازمان فضایی در سال 82 بین وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات شکل گرفت، گفت: از همان ابتدا در اسناد بالادستی بر وجود یک سازمان مستقل و مقتدر فضایی در کشور تاکید شده بود، به طوری که سازمان فضایی به عنوان یکی از معاونت‌های ریاست جمهوری در کشور فعالیت کند.

 

وی با بیان این که طی سالهای اخیر و به ویژه در دولت‌های نهم و دهم حمایت‌های ویژه‌ای از فعالیتهای فضایی صورت گرفت، افزود: در این راستا ماهواره ملی امید در 16 بهمن سال 87 با ماهواره‌بر سفیر امید به فضا پرتاب شد که یک نقطه عطف در فعالیتهای فضایی ایران محسوب می‌شود.

به دنبال پرتاب اولین ماهواره ایرانی به فضا در سال 88 روز 14 بهمن ماه به عنوان روز فناوری فضایی در دولت به تصویب رسید.

 

رییس سازمان فضایی ایران تصریح کرد: در این راستا رییس جمهور در سال 88 موضوع فعالیت سازمان فضایی به شکل یک سازمان مستقل و مقتدر و موضوع اعزام انسان به مدار را مطالبه و مورد تاکید قرار داد. از این رو طرح استقلال سازمان فضایی در شورای عالی اداری، مطرح شد و در نهایت سازمان فضایی از وزارت ارتباطات منفک و با پیوستن پژوهشگاه هوا فضای وزارت علوم و پژوهشکده مهندسی وزارت جهاد کشاورزی به آن، سازمان فضایی به نهاد ریاست جمهوری منتقل شد.

 

وی با بیان این که در ادامه فعالیتهای فضایی ماهواره رصد و نوید علم و صنعت و کاوشگر 4، به فضا پرتاب شد، خاطرنشان کرد: در کاوشگر 4 که 24 اسفند ماه سال 89 به فضا پرتاب شد اولین محموله فضایی ایران مورد تست قرار گرفت که در آن تمامی مشخصات یک کپسول زیستی پیش‌بینی شده بود.

 

فاضلی با اشاره به پرتاب موفقیت‌آمیز کاوشگر پیشگام (کاوشگر 5) به همراه موجود زنده (میمونی از نژاد رزئوس) خاطرنشان کرد: کشور برزیل به عنوان یکی از کشورهای مدعی و پیشرو در حوزه فضایی سالها تلاش می‌کرد که مانند ایران موجود زنده به فضا ارسال کند اما تا کنون موفق نشده است و این کشور پس از پرتاب موفقیت‌آمیز کاوشگر پیشگام از سوی ایران از عقب افتادن فعالیتهای فضایی خود از ایران اظهار نگرانی کرده است.

 

وی ادامه داد: همچنین کشور کره جنوبی با تمامی امکانات گسترده‌ای که در اختیار دارد پس از سه بار عدم موفقیت در پرتاب‌های محموله‌های ماهواره‌ای خود در نهایت در ماه‌های گذشته این موفقیت را کسب کرد که ایران نیز با ورود ماهواره‌بر سیمرغ به عرصه فعالیتهای فضایی کشور به پرتاب محموله‌های ماهواره‌ای سنگین خود به فضا دست خواهد یافت.

 

رییس سازمان فضایی ایران با بیان این که چنانچه با همین نرخ رشد در فعالیتهای فضایی به جلو حرکت کنیم قطعا به کشورهای انگشت شمار صاحب قدرت‌ فضایی دنیا تبدیل خواهیم شد، خاطرنشان کرد: با اجرای پروژه اعزام انسان به مدار قطعا ایران به یکی از قدرت‌های بزرگ فضایی دنیا تبدیل خواهد شد.

 

وی با بیان این که پس از پرتاب نخستین میمون فضانورد به فضا برخی درصدد القاء شبهاتی در موفقیت‌آمیز بودن این پروژه بودند، گفت: در برخی سایت‌های اجتماعی با اهداف غیر علمی این شبهات مطرح شد که همکاران ما در سازمان فضایی پاسخ‌های خوبی به آن دادند، همچنین گروهی از سازمان فضایی در کمیته استفاده صلح‌آمیز از فضای ماورای جو سازمان ملل (کوپوس) حضور یافته و به شبهات مطرح شده در پرتاب موفقیت‌آمیز کاوشگر پیشگام با مستندات قوی پاسخ دادند.

 

فاضلی با اشاره به حضور هیئتی از کشور اوکراین در ایران و بازدید از پژوهشگاه فضایی کشورمان گفت: این هیات پس از ارائه فعالیتهای فضایی کشورمان و از جمله پرتاب موفقیت‌آمیز کاوشگر پیشگام به همراه نخستین فضانورد ایرانی از فعالیتهای فضایی ایران بسیار تمجید کردند و این اتفاق را معادل مدارگردی یوری گاگارین و فرود فضانوردان آمریکا در کره ماه عنوان کردند.

 

به نقل از : ایسنا

/ 0 نظر / 15 بازدید