هدیه کاسینی به مناسبت جشن سال نو

 

دانشمندان به طور منظم از طریق ماهواره ایی به مشاهدهٔ زحل می‌پردازند تا ارتباطی بین تغییرات دائمی مدار اقمار سیارات پیدا کنند. فضاپیمای کاسینی ناسا با جاروب کردن سیگنال‌های منظومهٔ شمسی در این ایام تعطیل، به مناسبت کریستمس به عنوان هدیه بسته ایی از عک


دانشمندان به طور منظم از طریق ماهواره ایی به مشاهدهٔ زحل می‌پردازند تا ارتباطی بین تغییرات دائمی مدار اقمار سیارات پیدا کنند. فضاپیمای کاسینی ناسا با جاروب کردن سیگنال‌های منظومهٔ شمسی در این ایام تعطیل، به مناسبت کریستمس به عنوان هدیه بسته ایی از عکس‌های مجلل را برای ما فرستاده است.

عکس‌های مجموعهٔ کاسینی شامل تصاویر بزرگ‌ترین، رنگی‌ترین و شکیل‌ترین قمر کیوان یعنی تیتان به همراه کرهٔ یخی دیگری در کنار این قمر که در حال گردش روی مدارش به دور این سیارهٔ فوق العاده زیباست می شود. عکس‌های این ماهواره ارتباط این مطلب که چه زمانی یک قمر از روبه روی قمری دیگر عبور می‌کند را برای ما فاش می‌کند.

 

دانشمندان کاسینی به طور منظم و دقیق، رصدهایی را انجام می‌دهند تا روی تغییرات دائمی مدار ماه‌های سیاره‌ها مطالعه کنند. مطلب جالبی که در این عکس‌ها به آن‌ها بر می‌خوریم این است که حتی در این عکس‌های معمولی هم سیستم کیوانی به وضوح می‌درخشد.

 

تعدادی از اقمار خشک، سرد و بی‌روح و فاقد جو، آویزان قمر نارنجی رنگ کیوان یعنی تیتان هستند. تیتان تنها قمری است که جوی قابل توجه دارد. جو تیتان بسیار شگفت انگیز است، این شگفتی از آن جهت است که خیلی از دانشمندان براین باورند که جو این قمر بسیار شبیه به جو سیاره زمین در روز‌های ابتدایی‌اش است. وقتی که در نیم کرهٔ شمالی زمین زمستان است در مجموعهٔ قمرهای سیاره کیوان، نیم کرهٔ شمالی بهار است و این بهار برای سالهای زمینی طولانی، در آنجا باقی می‌ماند.

 

برنامه‌ها ی قطعی برای گسترش ماموریت کاسینی از سال ۲۰۱۷ با دادن جوایز فراوان علمی و تصاویر با شکوهی از کیوان و اقمارش و حلقه‌هایش بعنوان تماشاگر در نظر گرفته شده‌اند برای بهار شمالی و تابستانی که می‌۲۰۱۷ از راه می‌رسد.

 

اکنون به مشاهدهٔ چند تصویر منتخب فضاپیمای کاسینی که چندی پیش از نزدیکی این سیستم سیاره‌ای گرفته است می‌پردازیم:

 

تصویر اول

قمر یخ زده: قمر تتیس کیوان با سطحی خشک، سردو یخی دزدکی از پشت قمر بزرگ‌تر و کدر تیتان بیرون آمده است. این عکس که از دو قمر تتیس و تیتان گرقته شده، حاصل عکس برداری دقیق فضاپیمای کاسینی ناسا می‌باشد.

تصویر دوم

تیتان و دیون: سومین قمر بزرگ سیاره کیوان در این تصویر شگفت انگیز در نزدیکی غبار بزرگ‌ترین قمر این سیاره، تیتان و در پس زمینهٔ هردو آن‌ها حلقه‌های زیبا و درخشان سیاره زحل به زیبایی جلوه نمایی می‌کنند.

تصویر سوم

غباری به رنگ آبی و نارنجی: این منظره توسط فصاپیمای کاسینی ناسا از روبه روی منطقهٔ جنوبی قمر بزرگ کیوان، تیتان گرفته شده است. دراین عکس یک فشردگی بین قسمت نارنجی و قسمت غبارآلود آبی دیده می‌شود.

تصویر چهارم

تیتان از روبرو و بالا: کره ایی رنگی و بزرگ که قمر بزرگ کیوان یا‌‌ همان تیتان است. این قمر در حال عبور از مقابل سیارهٔ خود و حلقهٔ زیبایش می‌باشد که با وضوح تمام از آن عکس برداری شده است.

تصویر پنجم

رنگ‌های واقعی، اندازه‌هایی فریب دهنده: در این عکس تیتان بزرگ‌ترین قمر سیارهٔ کیوان به طور فریب دهنده ایی از دیون کوچک‌تر نشان داده شده.

 

 

منبع : آسمان پارس                                          www.parssky.com

/ 0 نظر / 4 بازدید