مریخی ها به زمین برمی گردند

به گزارش سرویس علمی فناوری جام نیوز به نقل از مهر در تاریخ 13 آبان ( 4 نوامبر ) پروژه مریخ 500 سرانجام امروز به پایان می رسد. این پروژه که با هدف شبیه سازی تاثیرات سفر به سیاره سرخ آغاز شده بود، پس از اینکه 6 فضانورد 520 روز از زندگی خود را درون کپسولی بدون پنجره در ماموریتی شبیه سازی شده به سوی مریخ سپری کردند، روز جمعه به پایان رسیده و این فضانوردان پس از فرودی شبیه سازی شده در مسکو از کپسول خارج خواهند شد.

 


با این همه این فضانوردان پیش از اینکه ماموریتشان به پایان برسد در فکر امکانپذیر بودن آغاز ماموریتی حقیقی به سیاره سرخ هستند. "رومین چارلز" مهندس فرانسوی و یکی از فضانوردان حاضر در این پروژه می گوید: اکنون ما می توانیم پاسخ مثبتی به این سئوال که آیا انسان می تواند از نظر روانی و جسمی سفری به مریخ را تحمل کند، بدهیم، ما آماده رفتن هستیم!

پروژه 15 میلیون دلاری مریخ 500 توسط آژانس فضایی اروپا به بهانه شبیه سازی کامل یک سفر تمام عیار به مریخ آغاز شد. از زمانی که فضانوردان از سوم ژوئن سال گذشته به کپسولی که نقش فضاپیما را بازی می کرد، وارد شدند ماموریتهای مختلفی را از قبیل راهپیمایی های فضایی بر روی مریخ شبیه سازی شده در پارکینگی در خارج از مسکو، انجام دادند.

 


برای واقعی تر شدن این شبیه سازی سرنشینان این فضاپیما ارتباطات با مرکز کنترل در مناطقی خاص با تاخیر انجام می گرفت، محققان امیدوارند استفاده از اطلاعات به دست آمده از این پروژه درک بهتری از چالشهای روانی و فیزیکی که فضانوردان در سفر واقعی به اعماق فضا با آن مواجه خواهند شد، به دست آورند.

با این همه امکان بازسازی خلاء در این آزمایش زمینی وجود نداشت و همین عاملی برای وجود نقصهایی در نتایج به دست آمده به شمار می رود. به گفته فضانوردانی که هدایت این پروژه را به عهده داشتند، مدت این پروژه بسیار بی نظیر بوده و تا کنون چنین آزمایش شبیه سازی به این مدت انجام نگرفته است از این رو اطلاعات به دست آمده از آن بسیار بی نظیر است.

 


نتایج این پروژه در عین حال برای تعیین شرایطی از پروازهای فضایی که در آن انسانها دچار سختی خواهند شد بسیار حیاتی است و می تواند منجر به یافتن راهی برای کمک به فضانوردان برای مهار چنین شرایطی شود.

 


بر اساس گزارش اسپیس، فضانوردان حاضر در این پروژه شامل یک فضانورد ایتالیایی، سه فضانورد روسی، یک فضانورد فرانسوی و یک فضانورد چینی بوده و این فضانوردان پس از خروج از فضاپیمای مریخی برای سه روز در قرنطینه پزشکی به سر خواهند برد. همچنین انتظار می رود تحلیل اطلاعات به دست آمده از این آزمایش یک سال به طول بیانجامد.
این ماموریت مجازی در مسکو و تحت شرایط کاملی مانند سفر فضایی انجام شد.

/ 0 نظر / 4 بازدید