کوچکترین تلسکوپ فضایی جهان آماده پرتاب می‌شود

world smallest space telescop محققان کانادایی از تکمیل و آماده‌سازی کوچکترین تلسکوپ فضایی جهان برای پرتاب به فضا خبر داده‌اند که تنها ۲۰ سانتیمتر است.

به گزارش علم پرس به نقل از ایسنا، این ماهواره مکعبی هفت کیلویی که در موسسه پژوهشهای هوافضای دانشگاه تورنتو طراحی شده، کوچکترین ماهواره فضایی ساخته شده تا کنون است که دوشنبه ۲۵ فوریه(هفت اسفند) از مرکز فضایی ساتیاش داوان در هند به فضا پرتاب خواهد شد.

ماموریت کاوشگر هدف روشن (برایت) در تلاش برای اثبات این که حتی یک تلسکوپ بسیار کوچک نیز می‌تواند به دانش فضایی بیفزاید، ماهواره «تورنتو» و یک ماهواره دیگر که در این دانشگاه طراحی و در اتریش ساخته شده را به فضا پرتاب خواهد کرد.

این ماهواره‌ها بر درخشان‌ترین ستارگان آسمان از جمله ستارگان برجسته صورت‌فلکی شکارچی تمرکز خواهند داشت.

ماهواره‌های ماموریت برایت اولین ماموریت نانوماهواره‌ای برای ستاره‌شناسی و اولین صورت‌فلکی ستاره‌شناسی که شامل ماهواره‌های در حال کار با یک هدف بوده، هستند. صاحب رکورد قبلی برای کوچکترین ماهواره ستاره‌شناسی به ماهواره «موست» (MOST) تعلق داشت که در سال ۲۰۰۳ به فضا پرتاب شد. این ماهواره که هنوز در حال کار است، اولین ماهواره تماما کانادایی برای ستاره شناسی بوده و ۵۳ کیلوگرم وزن دارد. در مقایسه با وزن یک تنی تلسکوپ فضایی هابل، موست یک ریزماهواره محسوب می‌شد.

این ماهواره‌ها بر روی خودروی پرتابی ماهواره قطبی به فضا ارسال خواهند شد.

به نقل از : علم پرس

/ 0 نظر / 16 بازدید