دانشمندان دانشگاه برکلی در کالیفرنیا در یک پژوهش جنجالی عنوان کرده‌اند که میانگین دمای جهانی زمین از دهه 1950 تا کنون، یک درجه سانتیگراد گرمتر شده است.


به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این پژوهش که توسط پروفسور ریچارد مولر، فیزیکدان جنجالی پروژه دمای سطح زمین از دانشگاه برکلی هدایت می‌شود، از داده‌های دمایی از سال 1800 تا 2009 برای ارائه این مدرک انکارناپذیر استفاده کرده ‌ و این درحالیست که مراتب این پروژه، منجر به بروز تردید در یافته‌های آنها شده که خرسندی افراد مشکوک به تغییرات آب و هوایی را به دنبال داشته است.

پروفسور جودیت کوری ، یکی از 10 کارشناسی است که برای تدوین داده‌های قطعی دما در تلاش بودند. وی مدعی شد که این برنامه با تحسین و توجه بیش از حد پروفسور مولر به سود گرمتر شدن جهانی مخدوش شده است. از این رو کوری، تهدید به جدا شدن از این پروژه کرده است.
پروفسور کوری از دانشکده علوم زمین و جوی موسسه فناوری جورجیا در آمریکا اظهار کرد که داده‌های آنها در حقیقت نشان داده که میانگین دمای جهانی از اواخر دهه 1990 متوقف شده است.
وی همچنین بیان کرد که به نظر می‌رسد نقشه منتشر شده بر روی سایت این پروژه که میانگین دما را از سال 1850 تا 2006 به تصویر کشیده،‌ این کاهش را پنهان کرده است.

داده‌های دمای سطح زمین برکلی از 1.6 میلیارد رکورد بایگانی شده از دهه 1800 از 15 منبع جهانی گرفته شده است.
این داده‌ها نشان‌دهنده انحراف از میانگین درجه حرارت طی بیش از دو قرن و گرمایش کلی جهانی از زمان انقلاب صنعتی است.
محققان برای تاکید بر یافته‌های خود تمام داده‌ها را در یک فیلم ویدیویی از یک جهان رو به گرمایش با به تصویر کشیدن سوابق دمای سطح زمین ارائه کرده‌اند.
افزایش یک درجه‌ای دما با برآوردهای ناظران معتبر آب‌وهوای جهان که به نگهداری از رکوردهای رسمی می‌پردازند، مطابقت دارد.
این ناظران شامل اداره هواشناسی انگلیس به همراه دانشگاه ایست‌آنگلیا، موسسه مطالعات فضایی گودارد ناسا در نیویورک و سازمان ملی اقیانوسی و جوی آمریکا هستند.
پروفسور مولر در گفت‌وگو با گاردین اظهار امیدواری کرد این نتایج بتواند برافرادی که هنوز به این موضوع مشکوک هستند، پیروز شود. برخی از افراد تردیدهای خود را در کنار انکارکنندگان قرار می‌دهند که می‌توان آنها را کنار گذاشت؛ چرا که هیچ توجهی به علم ندارند.
پژوهش مولر که یک پایگاه داده باز از سوابق دما بوده، بر ساخت یک ارزیابی شفاف و مستقل از گرمایش جهانی تمرکز داشته است.
منتقدان گرمایش جهانی همیشه بر این اساس به نقد ارقام رسمی پرداخته‌اند که ایستگاههای ثبت دما از کیفیت پایینی برخوردار بوده و داده‌ها بطور دستی تغییر می‌کنند.
اما پژوهش برکلی دریافت که دمای شهری که شهرها را از مناطق اطراف آنها گرمتر می‌کند، نقش چندانی در میانگین افزایش دمای زمین ندارد.
به گفته محققان، این امر بدین دلیل است که مناطق شهری کمتر از یک درصد نواحی زمینی را تشکیل داده‌اند. همچنین با وجود دقت کم ایستگاه‌های ضعیف سنجش دما، آنها به ثبت همان روند متوسط گرمایش جهانی پرداخته‌اند.
شاول پرلموتر، یکی از برندگان نوبل فیزیک سال جاری برای کشف گسترش جهان با سرعت فزاینده نیز در تیم آمریکایی حضور دارد.
این پژوهش توانسته حمایت پیتر ترون از موسسه هواشناسی و ماهواره‌های کارولینای شمالی و رئیس شرکت تازه‌کار دمای سطح بین‌المللی را نیز جلب کند.
ترون در گفتگو با روزنامه‌ها اظهار کرد: این پژوهش یک رویکرد متمایز به مشکل گرمایش جهانی بوده و پاسخ مشابهی ارائه کرده که نشانگر صحت برآوردهای پیشین است.
این درحالیست که آنتونی واتز، یکی از منتقدان هواشناسی آمریکا مدعی کشف یک خطای روندی اولیه در مورد دوره‌های زمانی به کار رفته در این پژوهش شده و خواستار تجدیدنظر در آن شده است.

منبع: ایسنا


تاريخ : پنجشنبه ٢٦ آبان ۱۳٩٠ | ۱٢:۱٧ ‎ب.ظ | نویسنده : آرین سهرابی | نظرات ()
  • اخبار وب
  • هشیاری